«Найпопулярніший спадкоємець Маркіяна Шашкевича» - так назвав Рудольфа Моха Іван Франко

Минає 190 років від дня народження Рудольфа Моха. З цієї нагоди 17 травня у конференцзалі Національного заповідника «Давній Галич» відбудеться науково-практична конференція «Літературно-громадський портрет Рудольфа Моха». Вступним словом її відкриє генеральний директор-науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич», голова райміськоб’єднання ВУТ «Просвіта» ім.. Т.Г. Шевченка Олександр Береговський. Про історичну ретроспективу даного питання на конференції розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Семен Побуцький, а молодший науковий співробітник цього ж відділу Ірина Цап’юк виступить з темою «Рудольф Мох: сторінки життя і творчості». Завідуюча відділом охорони культурної спадщини Руслана Мацалак розкаже про церкву Св. Параскевії та надмогильний пам’ятник Рудольфу Моху в с. Курипові Галицького району. Того дня буде покладено квіти до могили Просвітителя та відправлено панахиду за упокій його душі. Крім того, відбудеться тематична книжкова виставка «Будителі українського відродження».

Рудольф Мох (1816-1892) – непересічна постать у літературному та громадсько-культурному житті Західної України другої половини ХІХ ст. Він належав до когорти світочів української культури, що продовжувала та інтенсивно розвивала традиції діячів «Руської трійці». 

Народився 17 квітня 1816 р. у м. Бережанах на Тернопільщині. Навчався в Бережанській гімназії, в Тернопільському єзуїтському ліцеї, згодом у Львівській духовній семінарії. Після закінчення богословських студій Р.Мох поринає у вир громадського життя: стає ініціатором створення «Кружка руських місіонерів», «одним із головних апостолів…», який проводить серед народу антиалкогольну пропаганду, бере участь у з’їздах та нарадах учених, сприяє поширенню освіти, культури, хорового мистецтва. Великою популярністю користувалася його промова «Слово до народу галицько-руського», виголошена 12 жовтня 1848 р., яка була наскрізь пройнята ідеями свободи, справедливості та гуманізму; у тому ж таки році вийшла окремим виданням у Львові. Р.Мох – неперевершений оратор, проявив себе і як дописувач у галицькій періодиці, опублікувавши на актуальні теми багато кореспонденцій у тогочасних галицько-руських часописах. Місіонерської, проповідницької, душпастирської діяльності священик не покидав до глибокої старості. Помер на 79-му році життя 11 лютого 1892 р. в с.Курипові біля Галича на Івано-Франківщині. Проповідницька робота Р.Моха – лише одна грань його діяльності, друга – і також дуже важлива – це літературно-художня творчість, яка окреслює і вивершує його літературно-громадський портрет. Письменник залишив помітний слід у поезії (збірка «Мотиль», 1841 р.) та драматургії («Справа в селі Клекотині, 1849 р., «Терпен-спасен», 1849 р.). П’єса «Опікунство» була представлена у Львові трупою О.Бачинського на перший драматичний конкурс, організований «Руською бесідою».

Р.Мох – автор перших оригінальних драматичних творів Західної України – промовляв до українського народу його рідною мовою, що означало незнищенність галицького народу не тільки на карті літературній, але передовсім на карті географічній. Це був голос української нації про її самовизначення, самоутвердження.


Expeditions

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідницька експедиція Заповідника. Науковим консультант...

28 Mar 2011 Hits:3432

Read more

Architecture

The Castle of Halych

The prominent historian, one of the researchers of ancient Halych A. Petrushevych considered, that t... Read more

05 Apr 2011 Hits:14944

Churches of the Karmelits

In the war-time in 1655 the church and the buildings of the monastery were blasted and emptied. The ... Read more

02 Apr 2011 Hits:14889

The Churche of the Nativity

Nobody of researchers was lucky enough to set the date of the constructions of the church, although ... Read more

02 Apr 2011 Hits:1418