Історичні читання, присвячені 100-річчю Української революції

23 вересня наукові співробітники Національного заповідника «Давній Галич» спільно з  працівниками Галицької районної центральної бібліотеки провели історичні читання, присвячені 100-річчю Української революції.

У березні 2017 року виповнюється 100 років від початку Української революції. 1917–1921 рр. – один із найважливіших і найскладніших періодів в історії українського народу ХХ століття. Ця доба була вершиною національно-визвольної боротьби, відродження нації.

Сформована тоді ідея державної незалежності стала визначальною для українського визвольного руху. Розбудовою Української Народної Республіки, Української держави, Західно-Української Народної Республіки українці довели здатність і спроможність національного державотворення. Сьогоднішня Україна є спадкоємицею державницьких традицій, закладених революцією 1917 р.

Вшановуючи традиції боротьби за незалежність і соборність України та військову звитягу захисників рідної землі, творців національної державності, ми сьогодні повертаємось до визначних імен України.

Серед історичних постатей початку ХХ ст., які брали активну участь у боротьбі за незалежну Українську державу, був М. І. Міхновський, уродженець Полтавщини. Завідувач науково-дослідного відділу Національного заповідника «Давній Галич» М. Костик розповіла присутнім про політичну і громадську  діяльність М. Міхновського.

М. Міхновський ще в  студентські роки активно включився в боротьбу за незалежність України. У 1900 р. його ідеї викладено в брошурі «Самостійна Україна», яку видрукували в Галичині і переправили на Наддніпрянську Україну.

Ще в лютому 1917 р. М. Міхновський домагався створення власних збройних сил, які могли б захистити Україну від зазіхань ворожих держав. Проте Тимчасовий уряд не підтримав його ідеї, а Центральна  Рада, хоч і була за українізацію армії, але  щоб не шкодити «єдності демократичного фронту», це питання не піднімала.

Український військовий рух набирає сили знизу. Солдати під проводом  штабс-капітана  Д. Путника-Гребенюка вирішили самочинно оголосити себе Першим Українським полком імені гетьмана Богдана Хмельницького. До полку записалось 3574 військових. Авторитет М. Міхновського був очевидним і залишався високим в політичних колах суспільства. Він не поділяв соціалістичних поглядів і був проти радянської системи. І хоч його радикальні погляди не сприйняла діюча влада, можна з певністю сказати, що його ідеї були правильні й могли принести багато користі в побудові незалежної Української держави. Ці ідеї актуальні і сьогодні.

Присутні переглянули книжкову виставку «Українська революція 1917 р. Уроки історії», яку організувала завідувач наукової бібліотеки Заповідника Л. Ониськів та працівники Галицької центральної районної бібілотеки.

Учасники слухань мали змогу  переглянути документальний фільм  «100 років української історії».

 

Марія Костик

Expeditions

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідницька експедиція Заповідника. Науковим консультант...

28 Mar 2011 Hits:3373

Read more

Architecture

The Castle of Halych

The prominent historian, one of the researchers of ancient Halych A. Petrushevych considered, that t... Read more

05 Apr 2011 Hits:14910

Churches of the Karmelits

In the war-time in 1655 the church and the buildings of the monastery were blasted and emptied. The ... Read more

02 Apr 2011 Hits:14852

The Churche of the Nativity

Nobody of researchers was lucky enough to set the date of the constructions of the church, although ... Read more

02 Apr 2011 Hits:1387