ВІДБУЛАСЯ НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ

27 липня ц. р. у Національному заповідникові «Давній Галич» відбулася науково-практична конференція «Успенський собор Галича. Минуле, сучасне, майбутнє», присвячена 70-річчю відкриття доктором Ярославом Пастернаком священних фундаментів кафедрального Успенського собору в Крилосі. Ця конференція була продовженням тієї конференції, яка відбулася в Галичі 14 жовтня минулого року. Організували цей науковий форум Національний заповідник «Давній Галич», Український комітет ІСОМОS та Івано-Франківське обласне товариство охорони пам’яток історії та культури. У роботі конференції взяли участь дуже поважні науковці з усієї України, в тому числі Президент УК ІСОМОS, професор КУБА, директор Державного науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури і містобудування Вадим Абизов, віце-президент УК ІСОМОS Микола Бевз, дійсний член УК ІСОМОS, радник програми партнерства громад Фундації «Україна – США», народний депутат України Микола Яковина та інші. Науковці обговорили дуже важливе питання, яке стосується майбутнього Успенського собору в Крилосі та прийняли з цього приводу відповідну резолюцію, текст якої публікуємо далі.

 

РЕЗОЛЮЦІЯ

науково-практичної конференції

«Успенський собор Галича. Минуле, сучасне, майбутнє».

м. Галич 27 липня 2006 року

Ми, представники Українського комітету ІСОМОS, Державної служби охорони культурної спадщини, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Української академії архітектури, Державного науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури, Національного університету «Львівська політехніка», Державного науково-реставраційного центру «Конрест», Української академії будівництва, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича, Київського науково-методичного центру з охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури і заповідних території, Львівської академії мистецтв, Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені Олеся Гончара, що зібралися в Національному заповіднику «Давній Галич» для проведення 27 липня 2006 року другої науково-практичної конференції «Успенський собор Галича. Минуле, сучасне, майбутнє», організованої з ініціативи Національного заповідника «Давній Галич» у співпраці з Українським комітетом ІСОМОS, Українським товариством охорони пам’яток історії та культури, Державною службою охорони культурної спадщини, з нагоди 70-річчя відкриття решток Успенського собору Я.Пастернаком

Визнаємо:

з огляду на те, що Галицьке і Галицько-Волинське князівства в ХІІ-ХІІІ ст. відігравали важливу роль у процесах українського державотворення, їх стольне місто - княжий Галич - є зосередженням унікальних пам’яток історії та культури національного значення, свідченням культурного і політичного рівня всієї південно-західної Русі-України.

Однією з небагатьох найбільш важливих і цінних пам’яток, що дійшли до нас з ХІІ ст., є залишки кафедрального Успенського собору, будівництво якого стало значною духовно-культурною подією в усіх галицьких землях. Освячений у 1157 році собор був найвизначнішим осередком утвердження християнства. Саме в ньому було поховано князя Ярослава Осмомисла. З цього погляду залишки собору є пам’яткою національного значення, символом культурного рівня Русі-України, виразом етнічної та історичної ідентичності нашого народу.

Констатуємо, що пам’ятка археології - фундаменти Успенського собору ХІІ ст. - має велику цінність і є свідченням становлення нового архітектурного мистецтва Галицької Русі-України, опосередкованих взаємовпливів традицій християнського світу і внутрішньої спорідненості між художньою культурою Русі, Сходу і Західної Європи, причому слов’янські традиції були базовими в художніх уявленнях давньогалицьких будівничих. Тому будь-яке втручання, навіть з метою забезпечення схоронності цього об’єкта культурної спадщини національного значення, неминуче позначиться на його стані і, відповідно, має зводитись до необхідного мінімуму консерваційних робіт.

Вважаємо, що будівництво нової споруди у формах ХІІ ст. на пам’ятці археології - фундаментах Успенського собору - є підміною свідчення минулого, оскільки на даний час відсутня відповідна історична документація (включаючи іконографічні, архівні свідчення), а матеріальні рештки собору не дають змоги автентичного відтворення споруди (включаючи форму й проекти вирішення, матеріали і конструкції, традиції і технології, розміщення і довкілля, дух, емоції та інші чинники). Таке будівництво завдасть непоправної шкоди пам’ятці, що є неприпустимим.

У ЗВ’ЯЗКУ З ВИЩЕСКАЗАНИМ КОНФЕРЕНЦІЯ РЕКОМЕНДУЄ:

  • Національному заповіднику «Давній Галич» продовжити роботи з консервації і музеєфікації пам’ятки археології ХІІ ст. - фундаментів Успенського собору - разом з пам’яткою архітектури ХV ст. - каплицею Св. Василія і закінчити ці роботи у 2007 році, приурочивши їх завершення до 850-річчя освячення храму. До цієї дати завершити благоустрій прилеглої території, а також створити належні умови для екскурсійного відвідування пам’ятки.

  • Оскільки існує надзвичайно широкий спектр проблем, які вимагають вирішення в масштабах не тільки Крилоського городища, а й Національного заповідника «Давній Галич» в цілому, слід розробити, при умові відкритих і вичерпних консультацій між причетними до справи державними й місцевими уповноваженими органами, фахівцями і громадськістю, концепцію регенерації, ревалоризації історичного середовища давнього Галича у межах охоронюваних історико-ландшафтних заповідних зон, беручи до уваги, що критерієм міри вірогідності і точності збереження культурної спадщини є її автентичність.

З огляду на ситуацію, що склалася, майбутнє Успенського собору княжого Галича слід розглядати у світлі міжнародного та національного пам’яткоохоронного законодавства у контексті вищезазначених висновків конференції.

У 2009 році провести наукову конференцію по графічній реконструкції Успенського собору.

Припинити розробку робочої документації по відбудові Успенського собору.

Поновити наукові дослідження і пошукові роботи на теренах княжого Галича.

Голова оргкомітету О.Береговський

Секретар оргкомітету Н.Качковська


Image Gallery

  • Image folder specified does not exist!
  •  

Expeditions

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідницька експедиція Заповідника. Науковим консультант...

28 Mar 2011 Hits:3432

Read more

Architecture

The Castle of Halych

The prominent historian, one of the researchers of ancient Halych A. Petrushevych considered, that t... Read more

05 Apr 2011 Hits:14944

Churches of the Karmelits

In the war-time in 1655 the church and the buildings of the monastery were blasted and emptied. The ... Read more

02 Apr 2011 Hits:14889

The Churche of the Nativity

Nobody of researchers was lucky enough to set the date of the constructions of the church, although ... Read more

02 Apr 2011 Hits:1418