Галичани побували у Франковому краї

У ювілейний рік Івана Франка наукові співробітники Національного заповідника «Давній Галич» побували у Франковому краї – в с. Нагуєвичі, що на Львівщині. Але насамперед галичани відвідали унікальні дерев’яні храми, що увійшли в список Світової спадщини ЮНЕСКО – церкву Зішестя Святого Духа ХVІ ст. в Рогатині та церкву Святого Юра ХV–ХVІ ст. в Дрогобичі, послухали цікаві розповіді екскурсоводів.

Рогатинська Свяходухівська церква – одна з найстаріших в Україні, дослідники датували її по-різному – ХІІ ст., 1481 р., 1562 р., 1567 р. Останньою в науковій літературі утвердилася дата, відчитана на внутрішній північній стіні нави мистецтвознавцем В. Вуйциком – 1598 рік. У церкві зберігся іконостас 1650 р.,  що є однією з найцінніших пам’яток українського мистецтва, а також образи старого іконостаса кінця XVI ст. та ікони XVII–XIX ст. з храмів Рогатинщини.

Цікавою є історія церкви Святого Юрія в Дрогобичі. Первісний дерев’яний храм на цьому місці був у ХV столітті. Та приблизно у 1656 р. зі с. Надіївка, що поблизу Долини, привезли іншу розібрану церкву. Її, мовляв, обміняли на сіль і притягнули на волах до Дрогобича. Протягом свого існування церква бачила і перебудови, і ремонти, та її вигляд залишився збереженим з ХVІІ століття.

На батьківщині Івана Франка – в с. Нагуєвичі Дрогобицького району Львівської області – розташований Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі». До нього входять меморіальний (літературний) будинок І. Я. Франка, музей-садиба батьків Івана Яковича Франка та природний комплекс «Стежки Івана Франка». Музейні працівники провели для колег з Галича цікаву екскурсію.

Музей-садиба батьків І. Франка відтворена в 1981 році за етнографічним нарисом письменника «Моя вітцівська хата». До садиби входять хата, кузня Якова Франка, батька письменника, стодола, пасіка та незрівняний яблуневий сад. У хаті зберігаються речі, яких торкалась рука Великого Каменяра: обідній стіл родини, книжки, ікони.

В меморіальному будинку І. Я. Франка зібрано чимало документів, що розповідають про життя і творчість письменника, багато картин і фотосвітлин, на яких зображений Великий Каменяр, прижиттєві й пізніші видання його творів. На подвір'ї є пам'ятник І. Франку та рельєфи із зображеннями класиків світової літератури.

Такі подорожі дають змогу глибше відчути своє коріння, збагатитися духовними скарбами рідної землі.

Любов Бойко.

Image Gallery

  • Image folder specified does not exist!
  •  

Expeditions

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідницька експедиція Заповідника. Науковим консультант...

28 Mar 2011 Hits:3472

Read more

Architecture

The Castle of Halych

The prominent historian, one of the researchers of ancient Halych A. Petrushevych considered, that t... Read more

05 Apr 2011 Hits:14964

Churches of the Karmelits

In the war-time in 1655 the church and the buildings of the monastery were blasted and emptied. The ... Read more

02 Apr 2011 Hits:14910

The Churche of the Nativity

Nobody of researchers was lucky enough to set the date of the constructions of the church, although ... Read more

02 Apr 2011 Hits:1443